AKTY PRAWNE
Wyjaśnienia do przepisów 
DOŚop/ 6314 / 2001/DK 
Warszawa, dn. 4.12.2001r

 

Zgodnie z art. 275 ustawy z 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z dnia 20 czerwca 2001r.) do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych są obowiązane podmioty korzystające ze środowiska. 
W myśl art. 3 pkt 20 ww. ustawy przez podmiot korzystający ze środowiska rozumie się:

a) przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późniejszymi zmianami) oraz osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, oraz  osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo działalności gospodarczej,
c) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a), korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
W związku z powyższym nie jest prawdą, że z chwilą wejścia w życie ustawy Prawo ochrony środowiska, przestaje obowiązywać przedsiębiorstwa opłata za korzystanie ze środowiska z racji spalania paliw w pojazdach z silnikami spalinowymi.
Na mocy art. 284 ust. 1 podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. 
15 listopada 2001 r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2001 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. Nr 130, poz.1453), wydane na podstawie art. 290 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, które wchodzi w życie 1 stycznia 2002 r. 
W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia określone zostały jednostkowe stawki opłat za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza. Natomiast tabela D tego załącznika zawiera jednostkowe stawki opłat za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych, których wysokość jest  uzależniona od rodzaju silnika spalinowego i spalanego paliwa. 
Jednocześnie chciałbym dodać, że zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska uzyskania pozwolenia na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza wymaga jedynie eksploatacja instalacji w rozumieniu art. 3 pkt 6 ww. ustawy tj.
- stacjonarne urządzenie techniczne,
- zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
- obiekty budowlane niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami,
których eksploatacja może spowodować emisję. 
Pojazd z silnikiem spalinowym nie jest instalacją, natomiast jest urządzeniem, przez które rozumie się niestacjonarne urządzenie techniczne, w tym środki transportu (art.3 pkt 42 ustawy Prawo ochrony środowiska). 
 
  
Dyrektor 
Departamentu Ochrony Środowiska 
mgr inż. Zbigniew Kamieński