AKTY PRAWNE
Wyjaśnienia do przepisów 
DOŚo 405/969/5925/2001/ID
Warszawa, dn. 31 grudnia 2001 r.
 
Pani 
Alina Węgrzyn
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej
Urząd Miasta Płock
Stary Rynek 1
09-400 PŁOCK
     
 
W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 28 września 2001 r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628) przedstawiam poniższe wyjaśnienia.
Pierwsze pytanie dotyczyło określenia właściwości miejscowej organu wydającego pozwolenie na wytwarzanie odpadów wytwórcom odpadów prowadzącym instalację.
Zgodnie z art. 382 ustawy - Prawo ochrony środowiska, jeżeli przepis ustawy nie stanowi inaczej, właściwy miejscowo do prowadzenia sprawy, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, jest organ właściwy ze względu na położenie nieruchomości, na której terenie planuje się lub realizuje przedsięwzięcie związane z przedmiotem postępowania.
Jeżeli ta nieruchomość położona jest na terenie działania więcej niż jednego organu, właściwy jest organ, na którego terenie działania znajduje się większa część nieruchomości. 
W drugim pytaniu poruszono kwestię dopuszczenia uproszczenia wniosku i treści pozwolenia na wytwarzanie odpadów w przypadkach, gdy wytwórca odpadów prowadzi instalację nieskomplikowaną i emitującą odpady w dolnych granicach określonych w art. 17 ust. 1 pkt. 1 ustawy o odpadach.
W ustawie - Prawo ochrony środowiska oraz w ustawie o odpadach nie ma przepisu umożliwiającego wprowadzenie uproszczeń we wniosku oraz treści pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W przypadku nieskomplikowanych instalacji wniosek oraz pozwolenie będą zawierały stosowne informacje dotyczące konkretnej instalacji. 
Jednocześnie należy podkreślić, że obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów dotyczy wytwórcy odpadów wytwarzającego powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne, czyli w przypadku najprostszych instalacji, np. apteki, które nie wytwarzają znacznych ilości odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpiecznych wymagania szczegółowo określone ww. ustawach nie będą miały zastosowania.  
Dyrektor 
Departamentu Ochrony Środowiska 
mgr inż. Zbigniew Kamieński